Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historické pamětihodnosti

 

Akropole

        Při zmínce o Athénách se snad každému vybaví sloupy Parthenonu zalité sluncem. Byť je tato stavba nejznámnější, není jediná, která stojí za zmínku. Akropolský pahorek totiž hrál významnou úlohu nejen řecké historie, ale celého starověkého světa a dodnes má pro řeky zvláštní význam.
       Na vrchol kopce, který se tyčí nad městem do výšky 90 m. se dostanete po dlážděném chodníku. Cestou se určitě zastavte u Dionýsova divadla - prvního kamenného divadla, které bylo založeno už v 5. stol. př. n. l. Z výšky se vám naskytne úchvatný pohled do jeviště které mohlo pojmout až 15000 diváků. Odehrávaly se zde hry mnohých velkých dramatiků své doby jako byl Sofokles či Euripides a divadlo sloužilo také pro zasedání athénského shromáždění.

      Obrazek Samotný vrchol Akropole vás přivítá monumentální stavbou vchodu do chrámu bohyně Athény - Propylaje, která  měla vzbuzovat úctu a respekt. Posvátnou stezkou pak projdete kolem pozůstatků dalších chrámů. Nejzachovalejším a největším je samotný Parthenon, který byl dokončen roku 438 př.n.l. Ve své největší slávě to byla nádherně zbarvená stavba, ozdobená vytesanými sochami a pokrytá bytelnou dřevěnou střechou.
       Další zachovalou stavbou na Akropoli je chrám Erechtheion, který zdobí na jednom z průčelí sloupoví karyatid - šest dívčích postav podpírající střechu. Koho ještě historie zcela nevyčerpala, může navštívit i muzeum Akropole, které se na vrcholku nachází.

       Z Akropole se naskýtá nádherný pohled na celé Athény, kde lze nádherně rozeznat jednotlivé čtvrti i hlavní dopravní tepny města. Cesta z akropolského pahorku vás zavede do nejstarší čtvrti města - Pláka.

 

Pláka

 

    Již od byzantských dob byla Pláka centrem všedního života. Úzké uličky lemované obchody a tavernami vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Hlavně večer celá čtrť ožívá rušným životem, kdy na typickou večeři přicházejí celé řecké rodiny a v uličkách je slyšet tradiční hudba.Obrazek

    Pro milovníky historie bude jistě zajímavé navštívit Římskou a Řeckou agoru. Ve starověku tyto místa tvořila významná centra města, kde se konala řada politických a náboženských shromáždění. Dnes zde můžeme obdivovat zbytky honostných staveb a chrámů. Pokud si chcete udělat dokonalou představu, jak vše kdysi vypadalo,  navštivte přesnou repliku budovy Stoa Attalou v oblasti Řecké agory. Nynější stavba pochází z 50 let 20 stolétí, ale předlouhou byl komplex postaven pergamským králem Attalosem z roku 138 př.n.l. Uvnitř budovy sídlí Agorské muzeum. Druhou dominantou Řecké agory je na protější straně nejzachovalejší starořecký chrám - Hefaisteion (známý také jako Théseion). Chrám zasvěcen bohu kovářů Hefaistosovi byl vystavěn v letech 449-440 př.n.l.

    Římksá agora je svou rozlohou daleko menší než řecká. Zdobený vchod dal vybudovat samotný Julius Caesar. Dominantu tvoří Věž větrů. Tato mramorová věž osmiúhelníkového tvaru sloužila jako meteorologická stanice a časoměr. Součastí Obrazekbyly kdysi i vodní hodiny.

 

Monastiráki

 

    V sousedství Pláka se nachází další významná čtvrt v Athénách - Monastiráki. Hned při výstupu ze stejnojmenné stanice metra vás obklopí řada stánků a obchůdků nabízející tradiční řecké zboží - ovoce, med, olivy, alkoholické nápoje, všemožné suvenýry a mnoho dalšího. Za turecké nadvlády v těchto částech byla hlavní tržnice a podobný orientální ráz si oblast zachovává dodnes. V neděli si určitě nenechte ujít zdejší bleší trhy.

    Ani v této čtvrti nechybí celá řada historických památek. Za zmínku stojí třeba mešita Tsistarákis z roku 1759 nebo byzantský kostel Kapnikaréa z 11.století. Kousek dál na západ od rušného tržiště se nachází významná oblast archeologických vykopávek Kerameikós. K vidění je zde část městských hradeb nebo slavnostní brána do Athén.

 

Náměstí Syntagma a Omónia

 

    Tyto dvě náměstí tvoří moderní centrum Athén. Nachází se zde řada významných hotelů a nespočet drazších či levnějších obchodů a butiků všech významných módních značek. Dominantou náměstí Syntagma je průčelí budovy parlamentu. Spatřit zde můžete i strážné v typických řeckých krojích. Za budovou parlamentu se rozprostírají rozsáhlé Národní zahrady, veřejný park založený královnou Amálií. Poblíž náměstí Syntagma se nalézají zbytky největšího chrámu v celém Řecku - chrám Dia Olymského. Sloupy měřily 17 metrů a trvalo neuvěřitelných 700 let, než byl chrám dokončen. 

Obrazek
    Obě náměstí spojují tři hlavní dopravní tepny. Cestou minete řadu významných budov jako například Národní knihovnu, Univerzitu nebo Akademii umění. Na samotném náměstí Omónia ústí největší dopravní tepny ve městě a klidu zde určitě mnoho nenajdete.

 

Athénská muzea

 

    V Athénách najdete muzeum snad na každém rohu. Jejich počet je opravdu velký a na své si příjde určitě každý milovník historie. Největší je Národní archeologické muzeum, které najdete asi 10 minut chůze od náměstí Omónia. Expozice zahrnuje 7000 let řecké historie a exponáty pocházejí z nalezišť po celé zemi. Pro důkladnou prohlídku budete určitě potřebovat minimálně půl dne.Obrazek

    Všechny muzea najdete většinou roztroušena v centru města a jeho okolí. Zajímavé je například Numismatické muzeum se svou sbírkou více než 600000 mincí od starověku až po moderní dobu. Za zmínku stojí také Muzeum řeckého lidového umění, Byzanstké muzeum nebo Národní historické muzeum.

    V některých muzeích se platí vstupné. Většinou je dovoleno fotografovat ale pouze bez blesku.